Wildskin
Výrobci kožené galanterie z Oder vzrostly meziměsíční e-shopové tržby o 631 %
Výrobci kožené galanterie z Oder vzrostly meziměsíční e-shopové tržby o 631 %
Rodinná firma úspěšně rozšiřuje klientelu, uvádí na trh nové výrobky a slaví 30 let existence
Zakázková projekce, montáž, servis a poradenství ohledně hydraulických hadic. Že to s kožedělnou výrobou nesouvisí? Jen na první pohled. V roce 1992 založil otec Martina a Romana Olšinových firmu HAPS s.r.o. zaměřenou právě na oblast hydraulického vedení. Roman Olšina ale už v té době jednal s kanadským majitelem značky Wildskin, že by jejich kožené výrobky dovážel na tehdy bouřlivě se rozvíjející československý trh.
Slovo dalo slovo a po krátké době produkty Wildskin začaly vznikat přímo v Odrách nedaleko Nového Jičína. Značka se na českém trhu díky kvalitě, širokému sortimentu, prozákaznickému přístupu a k tomu velmi příjemným cenám rychle etablovala. Po relativně krátké době nakonec převzala pozici „tahouna” podnikatelských aktivit firmy HAPS.
Dlouhou dobu se Roman se svým bratrem Martinem, který se později přidal, zaměřovali hlavně na B2B, tedy velkoobchodní sektor. Jádro jejich klientů tvořily, a dodnes vlastně tvoří, především módní obchody či firmy prodávající zboží dalším odběratelům. Častokrát jde o velmi známé a také patřičně drahé značky, u nichž byste se docela divili, že jim produkty vyrábí Wildskin. Mezi velkoodběratele patří také instituce jako městské či státní policie, celní správa nebo hasiči.
Bratři Olšinové si však uvědomovali, že výpadek byť jednoho velkého klienta může firmě způsobit nemalé potíže s odbytem. Proto chtěli svoje podnikání rozšířit i směrem ke koncovým zákazníkům.
Počátek spolupráce Four Bros s Wildskinem se datuje do roku 2019. Cílem bylo především zvětšení objemu maloobchodních zakázek, do té doby spíše upozaďovaných, a s tím související se plné etablování na této části trhu.
Stranou však nezůstal ani velkoobchod, na který se firma zaměřuje i nadále – v plánu bylo oslovování dalších klientů. V neposlední řadě chtěli bratři Olšinové také zlepšit finanční situaci, která několik posledních let před zahájením spolupráce stagnovala nebo se dokonce zhoršovala.
Produkty se značkou Wildskin nám ani před začátkem spolupráce nebyly neznámé. My i naši rodiče je používáme k plné spokojenosti již desítky let. Oceňujeme jejich kvalitu a design, oslovila nás také úroveň služeb. Pokud bylo potřeba kupříkladu upravit délku opasku, firma vyhověla ochotně a velmi rychle.
Od začátku jsme tedy věděli, že pomoc bratrům Olšinovým s jejich podnikáním má opravdový smysl a s chutí jsme se pustili do práce.
První, na co jsme se po vzájemné dohodě zaměřili, byla analýza stavu firemních financí. Po kontrole finančních uzávěrek za posledních 5 let jsme poměrně záhy objevili, že marže se postupně snižovala a s ní klesal i zisk.
Důvodem byl především stále větší tlak velkoobchodních odběratelů na nižší ceny, což je nejen v tomto byznysu zcela běžné. Majitelé firmy tak produkty skutečně prodávali s nižšími maržemi, přestože to pro ně bylo výhodné čím dál méně.
Jako první proto na řadu přišlo nové nastavení cen. Vše jsme společně důkladně propočetli tak, aby zboží zůstalo pro velkoodběratele cenově atraktivní, ale přitom Wildskinu přinášelo zisk v požadované míře.
Spolu s tímto krokem jsme vymysleli také taktiku, jak zdražení odběratelům oznámit. S bratry Olšinovými jsme se dohodli, že klienty informujeme nikoliv hromadně, ale samostatně jednoho po druhém. Díky tomu budeme mít čas a prostor řešit případné problémy. Jako první jsme pak zkusili oslovit menší firmy, jejichž případný výpadek by Wildskinu nezpůsobil vážnější problémy.
Tento způsob se nakonec ukázal jako úspěšný. Téměř všechny oslovené společnosti nové velkoobchodní ceny přijaly bez potíží a s pochopením. Při další finanční analýze následující rok byla čísla mnohem optimističtější.
Po vyřešení všech velkoobchodních záležitostí jsme svoje síly napnuli také maloobchodním směrem. Vzhledem k tomu, že koncoví zákazníci do té doby tvořili velmi malou část klientely Wildskinu, zde byl velký potenciál.
Po řadě propočtů, příprav a nastavení KPIs jsme spustili výkonnostní kampaně přes Google Ads a Sklik. Pozornost jsme věnovali také Facebooku a Instagramu. Propagovali jsme nejen konkrétní produkty, ale i značku Wildskin jako takovou.
Po vyhodnocení prvních výsledků jsme však konstatovali, že výkonnost těchto kampaní zaostala za očekáváním. Důvodem byl především fakt, že značka neměla mezi maloobchodní klientelou vybudovaný příliš silný brand. Jinými slovy její známost nebyla natolik velká, aby byla schopna oslovit širší spektrum nakupujících. Kampaně jsme tedy dočasně utlumili a převedli do fáze udržování.
Pro zaujetí pozornosti u většího množství nakupujících bylo také nutné obohatit nabídku o novinky. Bratrům Olšinovým jsme ze všeho nejdříve doporučili sestavení několika druhů dárkových sad pro ženy i muže. Prakticky poskládané sety vždy tvoří několik produktů, které jsou jinak nabízeny samostatně. Balení do designové kartonové krabičky z nich dělá exkluzivní dar například k Vánocům nebo narozeninám.
Jednalo se o krok správným směrem a zákazníci ihned projevili o sady zájem. Soupravy navíc perfektně zapadly také do kampaní, když zvýšily průměrnou hodnotu objednávek a tím efektivitu reklam.
Spolu s tím jsme začali pracovat na zcela novém produktu, který do té doby na trhu chyběl. Viděli jsme v něm přitom zcela mimořádný potenciál. Vzhledem k tomu, že se řadu let zajímáme o myslivost, věděli jsme, že velký zájem je o obaly na plomby, které myslivci do té doby nosili v obyčejných sáčcích nebo po kapsách.
Produkt jsme ve spolupráci s Wildskinem vyvinuli úplně od začátku. Vše jsme navrhli, nechali vyrobit první prototypy a rovnou je otestovali. Na základě osobních poznatků jsme produkt ještě dále vylepšili, díky čemuž jsme si byli stoprocentně jistí, že je skutečně plně funkční. Současně s tím jsme výrobek po mnoha propočtech a analýzách nacenili. Jeho uvedení na trh jsme pak takticky načasovali na přelom října a listopadu, kdy se začíná rozbíhat hlavní myslivecká sezóna.
Střed pomyslného terče jsme tentokrát pomyslně nezasáhli jedním nábojem, ale rovnou celým zásobníkem. Už v polovině listopadu jsme museli výkonnostní kampaně propagující tuto novinku zastavit. Počet objednávek totiž rostl tak závratným tempem, že dílna v Odrách přestávala stíhat vyrábět a hrozilo, že se odbavování objednávek úplně zastaví. V řeči čísel to znamenalo meziměsíční nárůst e-shopových tržeb ze zhruba 190 tisíc korun na více než 1,2 milionu.
Naplno se tak ukázalo, že se nám podařilo objevit na trhu díru, kterou jsme s radostí zaplnili. Úspěšné byly také reklamní kampaně, když jejich PNO kleslo až k fantastickým 13 %. Zatímco ve většině případů s objemem tržeb efektivita kampaní spíše klesá, zde tomu bylo naopak.
Oboustranná důvěra kombinovaná s naší schopností pokrývat marketing komplexně a do posledního detailu se naplno projevila ve výsledcích. Wildskinu se daří získávat stále nové malo- i velkoobchodní klienty a na svých produktech vydělává.
Vzhledem k tomu, že se firma i nadále rozhodla specializovat především jako dodavatel pro velkoodběratele, jsme naši spolupráci po dohodě dočasně utlumili. Budoucnost však i nadále zůstává otevřená. Nápadů, co a jak dělat, máme určitě dost.